Registratūra: (8 449) 74 340
Registratūra: (8 449) 74 340

Pasaulinė diabeto diena

Nuo 1991 m. kasmet lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė diabeto diena. Ji minima per kanadiečio Frederiko Bantingo gimtadienį. Jis kartu su Džonu Makleodu atrado būdą insulinui gaminti. Frederiką Bantingą ieškoti vaistų nuo diabeto paskatino jo vaikystės draugo mirtis nuo šios ligos. 1922 m. Frederikas Bantingas pirmą kartą išgelbėjo diabetu sergantį 14-metį, suleisdamas jam insulino. 1923 m. jam už tai suteikta Nobelio premija.

Šilalės rajono ligoninės gydytoja endokrinologė Laneda Ribikauskienė gydo ir diagnozuoja ligas, atsiradusias dėl endokrininių liaukų veiklos sutrikimo – cukrinį diabetą (pirmo ir antro tipo). Pirmasis tipo diabetas dar kitaip vadinamasis jaunatvinis cukrinis diabetas. Jis yra genetiškai paveldėtas arba gali būti sukeltas tam tikrų virusų. Tai toks diabeto tipas, kuomet kasa tam tikru momentu visiškai nustoja gaminti insuliną. Antro diabeto tipas –  vadinamasis pagyvenusių žmonių arba nuo insulino nepriklausomas cukrinis diabetas. Juo dažniausiai suserga vyresni ir turintys antsvorį žmonės). Taip pat nėščiųjų diabetą - angliavandenių apykaitos sutrikimą, diagnozuojamą nėštumo metu.

Ambulatoriniame – konsultaciniame skyriuje yra įrengtas „Diabetinės pėdos“ kabinetas, į kurį pagalbos kreipiasi diabetikai ne tik iš Šilalės, bet ir iš aplinkinių rajonų. Kabinete dirba bendrosios praktikos slaugytoja Jolanta Vyštartienė, kuri  profilaktiškai apžiūri pėdas, daro profilaktinį pedikiūrą, šalinamą nuospaudas, diabetinės pėdos opas, pataria, pamokina, kaip prižiūrėti žaizdas. Taip „Diabeto pėdos“ kabinete slaugytoja moko pagrindinių ligos principų, tokių kaip nusistatyti gliukozės kiekį kraujyje, taisyklingai maitintis, pasirinkti tinkamą insulino dozę pagal nustatytą gliukozės kiekį kraujyje ir pan.

 Endokrinologė Laneda Ribikauskienė patvirtina, kad sergančiųjų diabetu mokymas yra itin svarbus ir visą ligonio gyvenimą trunkantis procesas. O gydymo sėkmė priklauso nuo pačio paciento požiūrio, šeimos narių palaikymo, šeimos gydytojo ir visos gydytojų komandos (okulisto, nefrologų, endokrinologų, neurologų, mitybos specialistų) ilgo ir nuolatinio darbo.

Cukrinis diabetas yra klastinga ir plintanti liga, tačiau laikantis gydytojų rekomendacijų, reguliariai tikrinantis gliukozės kiekį kraujyje, skatinant profilaktiškai tikrintis savo artimuosius ir draugus, pasirinkus sveiką gyvenimo būdą bei tinkamą fizinį krūvį, galima užkirsti kelią komplikacijoms. Laiku diagnozavus ligą, galima efektyviau ją suvaldyti.

Būkite sveiki!